آپدیت کردن بایوس مادربرد های گیگابایت ( Gigabyte )


 

آپدیت کردن بایوس مادربرد های گیگابایت ( Gigabyte )  

در این بخش قصد داریم به بررسی روش های به روز رسانی BIOS در مادربرد های ساخته شده توسط کمپانی Gigabyte بپردازیم. 

ابتدا به این نکته مهم اشاره میکنم که تا با مشکلی مهمی که حتماً با بروز رسانی BIOS قابل حل است مواجه نشده اید اقدام به فلش BIOS مادربرد خود نکنید چون Flash حتی در امن ترین شرایط نیز خالی از خطر نیست. 

برای مادربرد های Gigabyte سه روش Flash وجود دارد یک روش از طریق سیستم عامل ویندوز و نرم افزار @BIOS ، روش دیگر از طریق DOS و روش آخر از طریق نرم افزار Q-Flash که توسط کمپانی Gigabyte ارایه شده و به خوبی عمل میکند.

لازم به ذکر است به روز رسانی از طریق نرم افزار Q-Flash دقیقاً از همان الگوریتم به روز رسانی از طریق DOS پیروی میکند اما با ظاهری متفاوت و سهولت بیشتر لذا توصیه میشود کاربران در مورد محصولات Gigabyte به جای استفاده از روش DOS از نرم افزار Q-Flash بهره گیرند ما نیز در این مقاله تنها به توضیح کامل Q-Flash و @BIOS خواهیم پرداخت. 

 

روش اول از طریق سیستم عامل ویندوز و نرم افزار  BIOS  @ :

در توضیح این روش باید گفت که کاربر ابتدا باید وارد BIOS شده و گزینه Load OptimizedDefaults را اجرا و پس از ذخیره CMOS از BIOS خارج شود سپس با وارد شدن به سیستم عامل آخرین نسخه از نرم افزار @BIOS را از وب سایت رسمی کمپانی Gigabyte دانلود و نصب کند بعد از اتمام این مرحله کاربر باید حافظه را از تمام نرم افزار های جانبی مثله Anti-Virus و غیره پاک کند، در آخر کاربر با ورود به نرم افزار @BIOS با تصویر زیر مواجه میشود :

حال کاربر باید گزینه Update NewBIOS را انتخاب و آدرس آخرین BIOS مادربرد خود را که در دیسک سخت ذخیره کرده است به @BIOS بدهد سپس با زدن گزینه Yes و کمی صبر BIOS شروع به Flash میکند و کاربر با تصویر زیر مواجه میشود :  

اما اگر عملیات با موفقیت پایان پذیرد کاربر تصویر زیر را مشاهده خواهد کرد و بعد از مشاهده این تصویر کاربر باید از برنامه خارج شده و کامپیوتر را دوباره راه اندازی نماید. 

 

بعد از عملیات فلش کاربر حتماً باید بار دیگر وارد BIOS شده و گزینه Load OptimizedDefaults را اجرا و پس از ذخیره CMOS از BIOS خارج شود. 

 

روش دوم و با استفاده از نرم افزار Q-Flash :

در این روش کاربر ابتدا باید آخرین BIOS مربوط به مادربرد خود را از وب سایت رسمی کمپانی Gigabyte دانلود و در یک Floppy کپی نماید بعد از این مرحله کاربر باید وارد BIOS شده و با زدن کلید F8 وارد صفحه مخصوص نرم افزار Q-Flash شود، در زیر نمایی از نرم افزار Q-Flash را مشاهده میکنید :

 

حال کاربر با انتخاب گزینه Load MainBIOS from Floppy باید BIOS جدیدی را که قبلاً در DiskFloppy کپی کرده است مشاهده و انتخاب نماید سپس با فشردن کلید Enter در صفحه جدید BIOS جدید داخل Floppy Disk شروع به Load شدن از Floppy به داخل حافظه اصلی میکند و کاربر صفحه زیر را مشاهده  مینماید :  

 

در پایان Load شدن از کاربر سؤال میشود که آیا تمایل به بروز رسانی BIOS  دارد یا خیر، با انتخاب کلید Y از صفحه کلید عملیات Flash شروع میشود .

پس از اتمام موفقیت آمیز عملیات فلش کاربر با پیغام زیر مواجه میشود : 

 

حال کاربر باید با زدن کلید ESC و انتخاب Yes سیستم خود را Reset کند.

بعد از عملیات فلش کاربر حتماً باید وارد BIOS شده و گزینه Load Optimized Defaults را اجرا و پس از ذخیره CMOS از BIOS خارج شود.

تصاویر نشان داده شده در این بخش مربوط به نرم افزار Q-Flash برای مادربرد های DualBIOS کمپانی Gigabyte میباشد اما در مورد مادربرد های SingleBIOS نیز روند کار و گزینه ها در Q-Flash دقیقاً به همین ترتیب میباشند.

نکته مهم : معمولا BIOS های جدید در یک فایل با پسوند Zip ارایه میشوند که شامل چندین فایل میباشد اما باید به این نکته توجه داشت که فایل اصلی یعنی BIOS جدید شما فایلی با پسوند .Fx میباشد که در اینجا x یک عدد است و نشانگر BIOSVersion میباشد. 

نکته مهم : حتماً دقت نمایید که BIOS مربوط به مادربرد خود را دریافت و اقدام به فلش نمایید در غیر این صورت نیاز به استفاده از گارانتی پیدا خواهید خواهید کرد!!

/ 0 نظر / 249 بازدید