Telnet

Telnet

یکی از قابلیت های اولیه یونیکس آن بود که امکان ورود به سیتم از راه دور(Remote Login)  را برای کاربران خود فراهم می کرد، یعنی کاربر می توانست با در اختیار داشتن یک ترمینال از هر مکانی و با استفاده از یک خط ارتباطی همانند خط تلفن با سیستم ارتباط برقرار کرده و پس از ورود به آن سرویس بگیرد.یک کاربر مجاز در سیستم  عامل یونیکس، ابتدا ارتباط فیزیکی ترمینال خود را با کامپیوتر مرکزی برقرار کرده و پس از وارد کردن شناسه و رمز عبورخود، توسط سیستم یونیکس احراز هویت می شود و در صورت مجاز شناخته شدن کاربر، یک پروسه خاص جهت سرویس دهی به او، خلق و اجرا خواهد شد، در حقیقت با این قابلیت یک کاربر در هر جای دنیا، در صورتی که بتواند ارتباط فیزیکی خود را با مرکز کامپیوتر برقرار کند، قادر است از سیستم سرویس بگیرد، با این ویژگی، تفاوتی بین یک کاربر که در مقر کامپیوتر مرکزی نشسته و یک کاربر راه دور وجود ندارد.


با ارزان و سریع شدن سخت افزار و توسعه ی خدمات اینترنت، کامپیوترهای شخصی به خانه ها را یافتند ولی هنوز کاربرانی وجود دارند که نیازمند آن هستند تا به جای استفاده از ترمینال، از طریق کامپیوتر شخصی خود به یک سیستم راه دور وارد شوند.به عنوان مثال فرض کنید که شما یک کامپیوتر پنتیوم با سیستم عامل Windows  در اختیار دارید ولی دانشگاه شما دارای یک سیستم مینی کامپیوتر SUN با سیستم عامل Unix  یا Solaris است. شما برنامه های کاربردی خود را در محیط یونیکس نوشته وهمان جا ذخیره کرده اید. حال به فرض اگر خواستید در منزل خود همانند کسی که در مرکز کامپیوتر نشسته ، به محیط یونیکس آن سیستم وارد شده و برنامه های خود را ویرایش یا اجرا نمایید، نیازمند یک ترمینال سازگار با یونیکس هستید ولی تنها چیزی که در اختیار شماست یک کامپیوتر شخصی است ، در اینجا برنامه Telnet  راهگشاست.
برنامه Telnet  یک ترمینال مجازی و سازگار با ترمینال های حقیقی از سیستم سرویس دهنده، بر روی کامپیوتر شما شبیه سازی می کند و اجازه می دهد به سیستم یونیکس وارد شده وبا آن محاوره نمایید.
برنامه Telnet فرامینی را که  صادر می کنید دریافت و به نحو مناسبی به سمت کامپیوتر راه دور هدایت می کند وپس از تغییر واجرای فرمان صادره بر روی سیستم راه دور، نتیجه را به برنامه ی Telnet بر روی کامپیوتر شما باز خواهد گرداند،بنابراین در یک تعریف ساده، برنامه Telnet موظف است بر روی ماشین کاربر، مشخصه های ترمینال حقیقی سرویس دهنده را شبیه سازی نماید. به این ترمینال شبیه سازی شده اختصاراً  NVT(Network Virtual Terminal) گفته می شود.
در یک نگاه ظاهری برنامه ی Telnet، برنامه ساده به نظر می رسد، چراکه موظف است پس از برقراری یک نشست فرمان های کاربر را به سمت ماشین  سرویس دهنده ارسال کرده ونتایج خروجی را نشان بدهد، ولی در مجموع برنامه Telnet پیچیده تر از آن است که نشان  می دهد، چراکه موظف است خود را با ترمینال های متفاوت تطبیق بدهد.
مقصود از یک نشست Telnet برقراری موفق یک اتصال TCP با پورت 23 (یا یکی از پورت های شناخته شده) از ماشین سرویس دهنده است به گونه ای که ماشین سرویس دهنده ضمن پذیرش این اتصال و احراز هویت کاربر(در صورت لزوم) آماده پذیرش فرمانهای صادره از کاربر واجرای آنها شود.

 

/ 0 نظر / 53 بازدید